Honour Roll

Overview

We recognise members of our community who have delivered outstanding community service or performed outstanding achievements in sport, education, arts etc.

For further information about our awards programs or to obtain nomination forms please contact our City Events and Protocol Supervisor Mr Kevin Poilly on 9839 6534 or email kevin.poilly@blacktown.nsw.gov.au.

Senior Citizen of the Year

2017 Jean McLean
2016 Harold Becker
2015 Barry Robson
2014 Harold and Dee Burns
2013 Dorothy Knight
2012 Eileen Pollock
2011 Harry Taylor
2010 Les Bassett
2009 Martha Lynch
2008 Marie Jensen
2007 Joe Bartolo
2006 Melva Larfield
2005 Claire Pfoeffer
2004 Clifton Smith
2003 Ray & Clare Jordan
2002 Madge Bellamy
2001 Alice Corner
2000 Norman Trinder
1999 Keith Weatherby
1998 Ellen Long
1997 Conchita Soriano
1996 Not Awarded
1995 Kit Murray
1994 June Leo
1993 Patricia Murphy
1992 Dawn Fuller
1991 Florence (Jean) Page
1990 Mavis Lane & Ken Wayman
1989 Margaret Walsh
1988 Neil Manning
1987 Mary Buerckner
1986 Lyn Follett
1985 Eddie Broadbridge

Citizen of the Year

2017 Angela Ayton
2016 Robert Fitzgerald
2015 Sanjana Nand
2014

Leon Kessell

2013

Nathan Marshall

2012 Joe and Joanne Tau
2011 Rosemary Phillis
2010 Bob Smith
2009 Ivy Roberson
2008 Robert Hanlon
2007 Ken & Marj Freeman
2006 Col Morris
2005 Vera Barnes
2004 Henry ( Harry ) Taylor
2003 Jamie Vincent
2002 Violet Sayers
2001 Wilma Drower
2000 Charlie Bali
1999 Debbie Sosimenko
1998 Debra Keir
1997 Max Crowe
1996 George Nicoliadis
1995 Ken & Gwen Bailey & David Bamford
1994 Enid Putland
1993 Gary Ernest Raymond

Young Citizen of the Year

2017 Sanjana Muthukumar
2016 Harjasleen Oberai
2015 Amy McMillan
2014 James Irvine
2013 Nguyen Thien-Ly
2012 Timothy Hodge
2011 Jayme Paris

2010

Phi Nugyen

2009

Patricia Kumar

2008 Jayme Paris
2007 Stefen Murthen
2006 Lavinia Vaifo'ou
2005 Michelle Emanuel
2004 Jonathon Trott
2003 Luke Fulwood
2002 Dale Joachim
2001 Alicia Aberley
2000 Caroline Mulas
1999 Melissa Wilson
1998 Renee McAskill
1997 Andrew Jackson
1996 Shaun Hopkins
1995 Andrew Murtha
1994 Belinda Lawford
1993 Anthony Bartolo

Corporate Citizen of the Year

2017 Bill McNamara OAM, Del Rio Riverside
2016 John Velcich, Red Lea Chickens
2006 Westlink Motorway Limited and Transurban
2005 Karl Holdsworth, Good Guys, Prospect
2004 Mark Thomas, Featherdale Wildlife Park

 

Sportsperson of the Year

2016 Clary Munns Swimming
2015 Bethany Parker Powerlifting
2014 Vivian Zhu Swimming
2013 Gurinder Sandhu Cricket
2012

Jayme Richardson Paris

Para-cycling

2011

Kyah Simon

Soccer

2010

Tiegen Allen

Soccer

2009

Luke Doran

Cricket

2008

Jaymie Paris

Paralympic Cycling

2007 Renee Rollason Soccer
2006 Matthew Outzen Javelin Thrower
2005 Stacey Porter Softball
2004 Kylie Gauci Wheelchair Basketball
2003 Reinhard Badato Kickboxing
2002 Belinda Wilson Swimming
2001 Lauren Farry Aerobics
2000 Alicia Aberley Swimming
1999 Kasey Giteau Swimming
1998 Mehmet Yagci Weightlifting
1997 Renee McAskill Race Walking
1996 Grant Fitzpatrick Swimming
1995 Shaun Hopkins Cycling
1994 Andrew Murtha Short Track Speed Skating
1993 Debbie Sosimenko Athletics / Hammer Throw
1992 Katrina Miller BMX
1991 Andrew Murtha Ice Skating
1990 Shane Viglianer Judo
1989 Brad Maloney Soccer
1988 Eddie Salas Cycling
1987 Miles Murphy Athletics
1986 Keeley Devery Netball
1985 Kim Lampard Barefoot Water Skiing
1984 Anne Ryan Race Walking
1983 Michael Peterson Swimming

Youth Ambassadors

2017/2018 Jessica Szakacs Maddalyn Bokenham
2016/2017 Patrick Gleeson Kieran Hagerty
2015/2016 Rachelle Rativo Olivia Sargent
2014/2015 Louise Edwards Anica Siljeg
2013/2014 Abhishek Arora Stephanie Mulholland

2012/13

Ryan Mahon

Emma Stylli

2011/12

Gemma Barbagallo

Priyescheta Chand

2010/11 Romarie Urqueza Renee Faraj
2009/10 Jade Collins Doris David
2008/09 Amanda Xiberras Monica Nour
2007/08 Clair Edwards Mark van der Hout
2006/07 Emma Simonsen Damien Samuel
2005/06 Alisha Cousins Zeenia Singh
2004/05 Bianca Agius Kacie Jones-McLean
2003/04 Tanya Sadeghi Karina Whelan
2002/03 Monica Gayed Jowveria Mufti
2001/02 Luke Fulwood Melissa Ryan
2000/01 Brooke Bindley Miriam Gayed
1999/00 Melody Ico Greg Mills
1998/99 Natalia Belolukovic Trent Cook
1997/98 Kristen Bindley Sean Walsh
1996/97 Kristy Quinn John Vergara
1994/96 Vanessa Erskine Adrienne Vella
1993/94 Tara McLaughlin Irene Worrell
1992/93 Tiffany Jordan Kim Ramjan
1991 Bronwyn Badcock Paul Bisby
1989/90 Kylie Edwards Melanie Freeman
1988 Kathy Howey Jeanette Vos
1986/87 John Allan Mary Corbin
1985/86 Craig McAuley Marieon Schauer
1983/85 Deidre King Aureen Bennett

Key to the City

1994

Andrew Murtha

Keeley Devery

1997

Brooke Wilkin

2003

Lauren Farry

Zhang Quibo

2004

Fred Cowpe

Zhang Tao

2006 Gary Raymond
2007 Natasha Crofts
2010 Fabrice Lapere
2011 Jerry Lewis
2012 Lin Feng Hai
2013 Western Sydney Wanderers FC